Jak poprawiać cudzy kod czyli co w skrypcie piszczy.
Od jakiegoś czasu większość zleceń, które dostaję, dotyczy poprawiania i modyfikacji istniejących skryptów. Czasem jest to bardzo proste, ale nie zawsze. W zasadzie to prosto jest w małych skryptach składających się z kilku plików po kilkaset linii kodu. Większe projekty już takie nie są i dziwnym trafem nigdy nie posiadają aktualnej dokumentacji. Brzmi znajomo?
Nagle okazuje się, że zmienne, które trafiają do skryptu zostały przetworzone przez tajemnicze funkcje. Pojawiają się dziwne dane, a informacje, których się spodziewamy rozpłynęły się w meandrach protokołu HTTP. Co robić w takiej sytuacji?
Poniżej podaję trzy sposoby na poznanie interesujących informacji
Jak wyświetlić wszystkie zmienne przekazane do skryptu?
To stosunkowo proste i pewnie wielu z was zna ten sposób i stosuje, ale niektórzy nie dokopali się pewnie jeszcze do tego rozwiązania, więc proszę bardzo: print_r($GLOBALS);
Jak wyświetlić wszystkie zmienne zadeklarowane w skrypcie?
Wystarczy wywołać funkcję: print_r(get_defined_vars());
Jak wyświetlić wszystkie funkcje dostępne w skrypcie?
Wystarczy wywołać funkcję: print_r(get_defined_functions());
Mam nadzieję, że te informacje pomogą wielu z Was. Jeżeli chciałbyś podzielić się swoimi spostrzeżeniami, własnymi rozwiązaniami podobnych problemów, lub opisać jakąś ciekawszą sytuację, w której znalazłeś się rozwijając lub poprawiając cudzy kod, poniżej jest najlepsze do tego miejsce. Czekam na Twój komentarz.
Tagi: $GLOBALS, funkcje, get_defined_functions(), get_defined_vars(), HTTP, PHP, print_r
Podobno dobry kod nie posiada dokumentacji, bo sam siÄ™ dokumentuje
Przydatne może być jeszcze var_dump($_REQUEST); który wyrzuci nam wszystko wysłane do skrytpu POSTem i GETem
Jak ktoś posiada jeszcze cierpliwość (nawet kilka godzin pod Linuxem) to może postawić Xdebug pod PHP i wtedy po spięciu go z jakimś sensownym IDE np. NetBeans mamy całkiem sensowne narzędzie.